loader image
Özel Evrim Okulları
Yeşil Yıldızlı Okullar Kampanyası Sonucu Okulumuz 2. Olmuştur

Şişli Belediyesi’nin her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çevre sorunlarına dikkat çekmek ve çocuklara çevre bilincini aşılamak amacıyla hayata geçirdiği “Yeşil Yıldızlı Okullar Kampanyası” bu yıl 30 Mayıs Perşembe günü düzenlenen törenle son buldu.

Şişli Belediyesi’nin düzenlendiği törene Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentürk, Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Esra Gürhan Bozyazı Daylan, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyen öğrenciler çevre konulu gösteriler ile atıklardan tasarladıkları kıyafetlerle defile gerçekleştirdiler. 96 okulun katıldığı kampanya kapsamında çevreye ve ülke ekonomisine dair birçok kazanım sağlandı. Geri dönüştürülebilir/ kazanılabilir atık toplanması sonucunda elde edilen kazanımlar;
46 okulun topladığı 67 ton 740 kg ambalaj atığı ile 1.139 adet ağaç kesilmekten kurtuldu, 321.000 kwh elektrik enerjisi tasarrufu, 1.742 ton su tasarrufu, 262 varil petrol tasarrufu sağlandı.
22 okulun topladığı 2 ton 992 kg atık pil ile hava, toprak ve yeraltı suyunun kirliliği önemli ölçüde engellenmiştir.
12 okulun topladığı 1 ton 546 kg e-atık ile hava, toprak ve yeraltı suyunun kirliliği önemli ölçüde engellendi, yüzde 10 geri kazanım sağlandı.
10 okulun topladığı 1 ton 373 kg bitkisel yağ atıkları ile 1 Milyar 373 Milyon litre suyun kirletilmesi önlendi, 1.373 litre biyodizel üretilerek ekonomiye katkı sağlandı, atık yağlar geri dönüştürerek kötü koku ve olası yangınlar önlendi, kanalizasyon sistemlerine zarar vermesi önlendi.
Yarışmaya katılan okullar arasında en çok kağıt, plastik, metal ve cam atığı toplayan okulumuz ikinci olmuştur Ayrıca 400 kg plastik şişe/kapak toplayan okulumuz tekerlekli sandalye/yürüteç kazanmış ve ihtiyaç sahibine verilmiştir.

Okulumuz öğrenci ve velilerine çok teşekkür eder. Mutluluğumuzu paylaşırız.

Evrim Öğrencileri Aladağlar’da Doğayla Baş Başa Previous Post
Beyoğlu Sahaf Festivali Gezimiz Next Post